“MESLEK LİSESİ KOÇLARI” PROGRAMI

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı işbirliği ile 2006-2013 yıllarında Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi’nde yer alan, 2012 yılında Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) tarafından devam ettirilen “Meslek Lisesi Koçları Programı”nın Ege Bölgesi yürütücülüğü görevini üstlendi.

ESİAD Dernek Merkezi’nde ÖSGD Yönetim Kurulu Başkanı Semra Akman ve ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri’nin imzaladığı protokol ile ESİAD meslek lisesi öğrencilerinin kariyer gelişimlerine büyük katkı sağlayan bu programın Ege Bölgesi’nde de yaygınlaştırmasını sağlayacak.

AMAÇ

Meslek Lisesi Koçları Programı, 2012 yılında başlayan ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) üyesi şirketlerin katılımı ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü protokolü ile uygulanan gönüllülük temelli bir programdır.

Program çerçevesinde gönüllü koçlar, 10. ve 11. sınıf meslek lisesi öğrencileri  ile “Sınırları Belirlenmiş Koçluk Modeli” çerçevesinde bir araya gelir ve iki yıl devam eden gönüllü koçluk programını uygularlar.

PROGRAMIN GÖNÜLLÜLER İÇİN ANLAMI

  • Çalışanların öğrenciler üzerindeki olumlu etkilerini kolayca ve hızlıca görüp  topluma yaptıkları katkıyı hissedecekleri bir gönüllülük fırsatına dahil olmak,
  • Şirket çalışanlarının gönüllülük süreçleri boyunca  ve sonrasında toplumsal konulara karşı  farkındalıklarını artırmak,
  • Gönüllülük sürecinin bireyler için her zaman bir gelişim süreci olduğundan yola çıkarak gönüllü oldukları iki sene boyunca kendi gelişimlerine de katkı sağlamaları,
  • Farklı bir grup ile çalışma fırsatı bulmaları ve öğrenciler üzerinden yarattıkları katkının  somut bir şekilde görülmesi.

İLGİLİ BASIN BÜLTENLERİ